باهمکارا
باهمکارا

امروز می خوایم توی سایت باهمکارا به بررسی انواع برقگیر ها بپردازیم و امیدواریم این مطالب برای شما مفید باشد.


برقگیر چیست؟


برق گیر دستگاهی است که توانایی کنترل جریان الکتریکی بسیار زیاد و ناگهانی وابسته به جریان رعد و برق را دارد. سیستم برقگیر، رسانای فوق العاده‌ای است و در نتیجه امکان عبور جریان برق را بدون ایجاد هرگونه خسارت ناشی همچون درجه حرارت بالا، به سوی زمین فراهم می‌کند.

بسیاری فکر می‌کنند که برق گیرها، رعد و برق و جریان های ناخواسته را به خود جذب می‌کنند. اما در واقع برق گیر‌ها مسیری با مقاومت پایین در برابر جریان‌­های ناخواسته را به سمت زمین فراهم می‌کنند، تا هنگامی که برخورد آذرخش اتفاق می‌افتد، بتواند از آن برای کوتاه­ترین مسیر به سمت زمین حرکت کند. اگر جریان الکتریسیته به جسمی برخورد کند که رسانای خوبی نباشد، آن وسیله به دلیل تحمل حرارت بسیار زیاد، دچار آسیب جدی مانند سوختگی خواهد شد.

سیستم برقگیر که عملکردی مشابه به مقاومت غیر خطی دارد، مسیر ایده الی ست در برابر جریان­ های ناخواسته و عبور آن­ها بدون ایجاد هرگونه خسارت ناشی مثل درجه حرارت بالا و یا سوختن، به سوی زمین، در برخی موارد مانند ساختمان­­ها این فرایند از طریق سیم‌های مفتولی یا الکتریکی و در تجهیزات به کمک دستگاهی به اسم برقگیر انجام می‌گیرد. زمانی که جریان برق از بین سیم‌ها عبور کند، می‌تواند موجب خسارت تجهیزات برقی شود و حتی ممکن است باعث آتش‌سوزی و نابودی تجهیزات و ساختمان شود. اگر ما تهدید ایجاد شده توسط جریان رعد و برق را در مورد زندگی انسان در نظر بگیریم و این واقعیت را بپذیریم که نمی‌توانیم از آن جلوگیری کنیم، بهترین راه حل این است که از آن دوری نماییم. بنابراین آسان‌ترین روش دوری کردن از آن، هدایت جریان الکتریسیته به سمت زمین توسط مسیر مشخص شده‌ای است، به طوری که از کنار ساختمان و یا تجهیزات عبور کند بدون آنکه خسارتی ایجاد شود. بنابراین این موقعیت جایی است که سیستم برق گیر به کار می‌آید. سیستم برقگیر جلوی جریان الکتریسیته ناخواسته را گرفته و با استفاده از وسایل رسانا آن را به سمت زمین هدایت می‌کند.

در ادامه به بررسی انواع برقگیر­ها در و سایت باهمکارا می­پردازیم.